O NAS

W 2006 roku (z racji przyłączenia miejscowości w granice miasta Rzeszowa) uruchomiona została filia Osiedlowego Domu Kultury Pobitno na osiedlu Załęże, która z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w skład Rzeszowskiego Domu Kultury jako filia Załęże. Zajęcia odbywały się wówczas w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów-Załęże.

Z dniem 1 września 2011 roku działalność została przeniesiona do odremontowanego, zaadaptowanego na potrzeby kulturalne samodzielnego budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Załęże, przy ulicy Księdza Jana Stączka 12.

W dniu 11 września 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie odnowionego budynku z poświęceniem sal, programem wokalno-tanecznym i wystawą rękodzieła artystycznego uczestniczek zajęć. Teraz do dyspozycji są kolorowe, funkcjonalne i właściwie wyposażone sale: muzyki, plastyki i rękodzieła, tańca i fitnessu oraz siłownia i kafejka internetowa.

Budowę tego budynku z przeznaczeniem na szkołę rozpoczęto w 1912 roku, gdzie działalność oświatowa prowadzona była do 2010 roku. Na prośbę mieszkańców osiedla Załęże, decyzją Prezydenta Miasta Rzeszowa – Pana Tadeusz Ferenca, ten budynek przeznaczony został na placówkę Rzeszowskiego Domu Kultury.

23 września 2012 roku uroczyście obchodzono rocznicę istnienia 100 –lecia tego budynku z atrakcyjnym programem artystycznym, jubileuszowi towarzyszyła wystawa pamiątek i fotografii związanych z przeszłością budynku i osiedla. Przygotowana aranżacja dawnej klasy szkolnej i zgromadzone archiwa cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz wywoływały wiele wzruszeń.

Z ciekawostek należy wspomnieć wizytę Stana Borysa (artysty urodzonego w Załężu),  który po 40 latach w lutym 2014 roku, przyjechał by spotkać się z sympatykami i zobaczyć jak Jego pierwsza szkoła prezentuje się współcześnie jako Dom Kultury.

W zajęciach proponowanych przez Rzeszowski Dom Kultury filię Załęże uczestniczą dzieci i młodzież w wieku od 4 do 17 lat oraz osoby dorosłe. Dzieciom i młodzieży proponujemy zajęcia:

– plastyka,
– taniec nowoczesny,
– nauka gry na pianinie,
– nauka gry na keyboardzie,
– nauka gry na gitarze,
– zajęcia wokalne.

Dorosłych zapraszamy do siłowni oraz na zajęcia aerobiku. Tutaj swoje próby ma Zespół Śpiewaczy KUMOSZKI.

Jako nowość w tym sezonie kulturalnym wprowadzone zostały: rytmika dla dzieci 2-5 lat oraz decoupage dla młodzieży.

Filia Załęże organizuje też rokrocznie aktywny wypoczynek w ramach ferii zimowych i wakacji, z ciekawymi zabawami, warsztatami oraz wycieczkami.

Młodzi mieszkańcy osiedla mają możliwość korzystania  z otaczającego budynek terenu zielonego oraz boisk do piłki nożnej i siatkówki.

Wśród odbywających się imprez organizowanych przez filię Załęże największym zainteresowaniem cieszy się nieustająco Wieczór Kolęd, który co roku licznie przyciąga miłośników muzyki, śpiewu i tańca.

Kolejną dużą imprezą zasługującą na uwagę są organizowane przy współpracy z Radą Osiedla Załęże DNI OSIEDLA. To wydarzenie, które łączy w sobie dobrą zabawę i występy artystyczne. Jesteśmy organizatorami Rzeszowskiej NOCY POEZJI, podczas której, przy blasku ogniska prezentują się twórcy poezji z Podkarpacia w recytacjach oraz piosenkach autorskich.

Jesienią zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami na wspólną zabawę przygotowaną z okazji Andrzejek.